Pomôžte
nám presadiť férovejšiu kultúru

Podpísať petíciu

Toto je realita
našich autoriek a autorov

Byť autorkou alebo autorom na Slovensku je čoraz náročnejšie. Môže za to nielen pandémia, ale aj zle nastavený systém odmeňovania.

Neférové podmienky a nízky príjem z autorskej činnosti spôsobujú, že veľká časť autorov je nútená hľadať zdroje príjmov inde, často mimo umeleckého pôsobenia. V spojení s pandémiou, ktorá situáciu autorov len zhoršila, sa umelci a tvorcovia slovenskej kultúry stávajú skupinou s mimoriadne ohrozeným postavením.

Od roku 2004 sú autori spravidla aj za použitie svojich diel odmeňovaní jednorazovo, a to hneď pri samotnom vytvorení diela. To, či sa ich dielo stane úspešné a používané, už v odmene zohľadnené nie je, a autorom je tak odopieraný nárok podieľať sa na úspechoch vlastných diel.

90 %

autorov nie je adekvátne odmeňovaných za svoju tvorbu

2/3

autorov vykonávajú popri autorskej tvorbe iné zamestnanie

50 %

z autorov, ktorí sa nevenujú tvorbe na plný úväzok, ako hlavný dôvod uvádza nízky príjem z autorskej činnosti.

1/3

z celkového príjmu autorov pochádza z autorskej činnosti, tá pritom zaberá viac ako polovicu ich pracovného času.

Zdroj: Prieskum LITA, autorskej spoločnosti, zameraný na zmapovanie aktuálnej situácie a názorov autoriek a autorov, bol realizovaný v júli 2021. Zapojilo sa doň 259 autoriek a autorov.

Autorský zákon ako premárnená šanca na zlepšenie

V roku 2019 Európsky parlament prijal Smernicu o autorskom práve na jednotnom digitálnom trhu, ktorej cieľom je zlepšiť podmienky autoriek a autorov v Európe. Jednou z dôležitých tém, ktorú smernica prináša, je ohodnotenie autorskej práce, menovite lepšia právna ochrana autoriek a autorov a zabezpečenie férového odmeňovania za tvorivú činnosť. Úlohou Slovenskej republiky je pripraviť novelu existujúceho Autorského zákona, ktorá bude v súlade s prioritami smernice.

Navrhovaná podoba Autorského zákona z dielne Ministerstva kultúry SR sa však míňa účinku:

  • Nezlepšuje pozíciu autoriek a autorov pri dohadovaní podmienok použitia ich diel, napriek tomu, že európska smernica to vyžaduje.
  • Nezavádza mechanizmy, ktoré zabezpečia, že autori budú spravidla odmeňovaní primerane a proporcionálne vzhľadom na úspešnosť svojich diel.
  • Poškodzuje autorov a odoberá im aj posledné finančné istoty v oblasti náhrad odmien, ktoré doteraz mali.
  • Ohrozuje budúcnosť slovenskej kultúry a tým aj Slovenska.

Ak sa zákon prijme v tejto podobe:

  • Autori sa stále nedočkajú férovej odmeny.
  • Pozícia autorov pri dohadovaní podmienok použitia ich diel ostane oslabená. Autori budú naďalej nútení podpisovať nevýhodné zmluvy, prostredníctvom ktorých budú vykúpené ich práva.
  • Ešte viac autorov bude nútených hľadať zdroje príjmov mimo umenia. Mnohí budú musieť autorskú činnosť úplne zanechať.

Ako bude vyzerať Slovensko, keď nebude mať kto tvoriť
jeho kultúru?

Michal Hvorecký
spisovateľ a prekladateľ
„Z dejín poznáme príklady, keď kultúra takmer zanikla alebo bola zakazovaná. Tieto epochy dnes vnímame ako najhoršie. Strata kultúry so sebou vždy nesie stratu ľudskosti, empatie a solidarity. Slovensko bez kultúry by bolo temnejšie, nenávistnejšie aj nudnejšie.“
Uršuľa Kovalyk
spisovateľka a dramatička
„Umenie je práca ako každá iná, pretože okrem talentu vyžaduje veľmi veľa zručností. Napriek tomu je umelecké povolanie často vnímané skôr ako rozmar. Takéto spochybňovanie umelcov naznačuje, že by mali robiť prakticky zadarmo. Je to nedôstojné a do budúcnosti aj neudržateľné. Aj umelci a umelkyne sú ľudia, ktorí potrebujú z niečoho žiť. Ak chceme, aby mohli tvoriť, musíme im zaručiť adekvátnu odmenu.“
Martin Shooty Šútovec
karikaturista
„Kultúra nie je len umenie, je to spôsob, akým žijeme, ako sa k sebe správame, ako si vážime jeden druhého. Kultúra je ukazovateľom kvality života.“
Valeria Schulczová
scenáristka, dramatička, režisérka
„Ľudia často nie sú schopní vnímať, že umenie niekto vytvoril. Väčšinový názor je, že kultúra sa len tak odniekiaľ vezme a nie je to niečo, za čo by sa muselo platiť. Ak nenastane nejaká zásadná zmena v myslení spoločnosti, Slovensko vyštve svojich umelcov.“

Aby férovú odmenu dostal každý autor a autorka

  • Novela Autorského zákona musí jasne stanovovať, že autori majú nárok na odmenu za každé použitie ich diela a jednorazová odmena sa môže uplatňovať len vo výnimočných a odôvodnených prípadoch.
  • Zabezpečiť, aby autori pri hromadných použitiach svojich diel dostali odmeny priamo od svojej autorskej organizácie kolektívnej správy, ktorá zastupuje ich práva pri výbere odmien.
  • Zabezpečiť silnejšiu pozíciu pre každého autora pri vyjednávaní podmienok o použitiach svojich diel, a to nielen na papieri.

# fairart