Nový rok so slovenským umením – autorské novoročné pozdravy LITA


V LITA veríme, že aj drobnosťou, ako je novoročný pozdrav, dokážeme spropagovať slovenské umenie a upozorniť na jeho kvalitu. Preto vznikol projekt Nový rok so slovenským umením. V rámci neho každoročne oslovujeme slovenské autorky a autorov, aby pre nás vytvorili tematický pozdrav. Ten sa vždy zameriava na jednu z oblastí, ktorým sa v LITA venujeme literatúra, divadlo, audiovízia a výtvarné umenie.

Oslovené autorky a autori pre LITA každoročne vytvoria koncept novoročného pozdravu. Ten rozosielame našim partnerom a verejnosti prostredníctvom listov, webstránky a sociálnych sietí. Súčasťou každoročnej PF je aj samostatné dielo tematický fyzický objekt, ktorý vystavujeme v priestoroch LITA.


PF 2025 – Nový rok so slovenskou scénografiou

PF 2025 pre nás vytvorila oceňovaná scénografka a kostýmová výtvarníčka Alžbeta Kutliaková, známa aj pod pseudonymom Bet Moth. Novoročný pozdrav venovaný scénografii bilancuje rok 2024 na slovenskej kultúrnej scéne a aj v neľahkej situácii sa snaží hľadať nádej.

Dielo Rok (ne)priaznivých situácií pozostáva z dvoch častí, tvorí ho tematický objekt – kartotéka a nadväzujúca karta, súčasť poštového pozdravu. Obidve časti pracujú s motívom pokrčených skíc, ktoré autorka vníma ako vizuálnu metaforu stratených možností a nerealizovaných snov, frustrácie a neistoty. Napriek všetkému však do budúcnosti hľadí s odhodlaním a otvorenosťou, k čomu vzýva aj nás. Ku karte v poštovom pozdrave pridáva aj vlastnoručné prianie, aby nápady nezostávali iba na papieri.

Viac o PF 2025 a jej autorke si môžete prečítať v článku na našom webe.


PF 2024 – Nový rok so slovenským umením

PF 2024 pre nás vytvorili spisovateľka Dominika Moravčíková a interdisciplinárny umelec Jan Durina. Prvýkrát v histórii projektu ide o dialóg hneď dvoch druhov umenia – literatúry a fotografie.

Dielo s názvom tvorba nemá krv spája báseň Dominiky Moravčíkovej a fotografiu Jana Durinu. Autori sa v ňom zamýšľajú nad tým, či má umenie silu niečo zmeniť a naznačujú, že medzi autorkami a autormi narastá pocit skepsy. Napriek všetkému Moravčíková v básni napokon vyjadruje nádej, že ak umenie môže vznikať v slobodných podmienkach, má silu sprostredkovať a „zreálňovať“ myšlienky, byť ich „nosičom či plavidlom“.

Viac o PF 2024 a jej autoroch si môžete prečítať v článku na našom webe.


PF 2023 – Nový rok so slovenskou fotografiou

PF 2023 pre nás vytvoril oceňovaný fotograf Ján Viazanička. Novoročný pozdrav je venovaný fotografii a reflektuje stav súčasnej spoločnosti – upozorňuje na to, že hoci obývame jeden priestor, rozumieme si stále menej, a preto nabáda k vzájomnému porozumeniu.

Ján Viazanička formou fotografickej koláže vytvoril nadrozmerný obytný dom. Schátraná budova na obraze symbolizuje priestor, ktorý obývame spoločne, no napriek tomu nesie názov Rozdelená spoločnosť. Viazanička v diele odkazuje na narastajúcu polarizáciu, radikalizáciu verejnej diskusie a prevládajúce nedorozumenia, no dáva aj určitú nádej – nabáda nás k náprave, k vzájomnému načúvaniu a porozumeniu, ktoré nám môže pomôcť zaceliť spretŕhané väzby.

Viac o PF 2023 a jej autorovi si môžete prečítať v článku na našom webe.


PF 2022 – Nový rok so slovenským filmom

PF 2022 pre nás vytvoril oceňovaný režisér animovaných filmov Martin Smatana. PF 2022 je venovaná filmovej tvorbe a na pozadí koronakrízy akcentuje aj význam umenia pre spoločnosť. Pripomína, že práve umenie nám pomohlo v osamelosti počas pandémie a má potenciál pomôcť nám v náročných chvíľach aj do budúcna.

Základom pozdravu je textilný obraz s názvom Domáce kino. Smatana sa pri jeho tvorbe inšpiroval správou v zahraničných médiách o susedoch, ktorí si nedostatok vzájomného kontaktu aj spoločného umeleckého zážitku počas koronakrízy vynaliezavo kompenzovali „komunitným“ sledovaním filmov z bezpečia vlastných domovov. Dielo spracoval aj do krátkej animácie.

Viac o PF 2022 a jej autorovi si môžete prečítať v článku na našom webe.


PF 2021 – Nový rok so slovenskou literatúrou

PF 2021 pre nás vytvorila nezvyčajná autorka – neurónová sieť a poetka Liza Gennart. Dielom, spracovaným do podoby PF 2021, je Lizina báseň s názvom Písať. Jednoduchý, priam ľudsky pôsobiaci text, je zhmotnením úvah o tvorbe, živote a trvácnosti. Napriek očakávaniam, ktoré u čitateľa vyvoláva, však nie je dielom človeka, ale umelej inteligencie – neurónovej siete, čiže počítačového programu naučeného tvoriť umelecké texty.

Nezvyčajnú autorku Lizu Gennart vytvorili poetka Zuzana Husárová a hudobník Ľubomír Panák ako poetický experiment. Niekoľko rokov ju „učili písať“ a v roku 2020 Lize Gennart vyšla debutová zbierka básní Výsledky vzniku vo vydavateľstve Vlna/Drewo a srd. Vo svojom sprievodnom texte k pozdravu píšu, že tvorba Lizy Gennart skúša hranice nášho uvažovanie o literatúre a autorstve. PF 2021 tak zachádza v uvažovaní o umení opäť ďalej než predošlé pozdravy v sérii.

Viac o PF 2021 a jeho autoroch si môžete prečítať v článku na našom webe.

lita_pf 2021_online_newsletter 590x380.png

PF 2020 – Nový rok so slovenským divadlom

Autorkou PF 2020 bola oceňovaná divadelná režisérka Júlia Rázusová. Vo svojom novoročnom pozdrave skúmala kľúčové vlastnosti divadla – pominuteľnosť a komplexnosť. „Divadlo nesie fenomén udalosti „tu a teraz“, v daný moment. Divadelné predstavenie je preto jedinečné, neopakovateľné. Stretnutie performera a diváka v danom momente je akýmsi absolútnym stretnutím,“ píše Júlia Rázusová vo svojom sprievodnom texte k pozdravu.

Samotným dielom, spracovaným do podoby PF, bola skartovaná strana z režijnej knihy – teda textovej predlohy inscenácie s poznámkami režisérky a nesie názov AKT I. Skartovanie režijnej knihy. Dielo tiež naznačuje, že réžiu nemožno oddeliť od práce ostatných umelcov podieľajúcich sa na vzniku inscenácie a že práca režiséra s textom predlohy je viac než len jeho interpretácia – je tvorivou reakciou naň.

Viac o PF 2020 a jeho autorke si môžete prečítať v článku na našom webe.

WEB image A5 - AKT I. Skartovanie režijnej knihy, 2019_2020 - upravene.jpg

PF 2019 – Nový rok so slovenským výtvarným umením

Pre prvý ročník sme oslovili výtvarníka Martina Dernera. Ten špeciálne pre PF vytvoril objekt vyrobený z kníh s titulom Detektívka I.. Dielo je súčasťou série Bytová situácia, ktorú autor rozvíja niekoľko rokov. Do podoby finálneho pozdravu sa objekt preklopí ako kvalitne vytlačená fotografia, ktorú bude možné dať zarámovať.

Viac o PF 2019 a jeho autori si môžete prečítať v článku na našom webe.

WEB image A5 - Detektívka I., 2018.jpg